Najnowsze wpisy, strona 4


maj 09 2011 Jakie są fundusze?
Komentarze: 0

Fundusze Emerytalne, które działają obecnie na rynku finansowym w Polsce:

1.       ING

2.       GENERALI

3.       PZU

4.       Aviva (CU)

5.       AXA

6.       Amplico

7.       Nordea

8.       AEGON

9.       PKO BP Bankowy

10.   Allianz

11.   Pocztylion

12.   Warta

13.   Polsat

14.   Pekao

maj 06 2011 Podział środków w OFE
Komentarze: 0

Dokumenty potrzebne do dokonania podziału środków OFE z tytuły rozdzielności majątkowej bądź rozwodu:

1.    „Oświadczenie klienta funduszu w zakresie małżeńskich stosunków majątkowych”. Formularz ten musi być wypełniony oraz podpisany przez klienta

2.    Umowa o sposobie podziału środków w OFE. Może być ona wyrażona w formie:

·         Umowy podziału majątku wspólnego dokonanego przez byłych małżonków. Musi ona być podpisana przez byłych współmałżonków.

·         Prawomocnego postanowienia sądu o podziale majątku

·         Prawomocnego wyroku sądu, który orzeka rozwód i dzieli majątek wspólny

3.    Dokument potwierdzający zmiany np. wyrok sądowy, akt notarialny poświadczony przez notariusza, Urząd Gminy lub Dyrektora Oddziału.

Kiedy mamy do czynienia z sytuacją, w której małżonek nie wyraża zgody na dobrowolny podział środków zgromadzonych przez fundusz emerytalny, klient może zwrócić się w tej sprawie do sądu. Jeżeli małżonkowie mają wspólność to istnieje duże prawdopodobieństwo, że Sąd przychyli się do tego wniosku.

maj 05 2011 Zmiana Funduszu Emerytalnego
Komentarze: 1

Decydując się na zmianę funduszu emerytalnego przede wszystkim należy wziąć pod uwagę wyniki inwestycyjne poszczególnych OFE. Zmiana funduszu powinna być racjonalna i przemyślana. Zmiana funduszu emerytalnego odbywa się podczas sesji transferowej. Sesje transferowe odbywają się cztery razy do roku: w lutym, maju, sierpniu i listopadzie. Do zmiany funduszu dojdzie gdy podpiszemy umowę z nowym funduszem oraz powiadomimy stary OFE o rezygnacji z niego. Powinno to nastąpić do 25 dnia miesiąca, który poprzedza miesiąc transferowy. Pamiętajmy, że zmiana funduszu jest bezpłatna dopiero po dwóch latach członkostwa w OFE. Przed upływem dwóch lat możemy oczywiście zmienić fundusz emerytalny, jednak z tego tytuły będziemy ponosić opłaty. Wszystkie nasze oszczędności wraz z wypracowanymi zyskami zostaną przelane ze starego do nowego funduszu.