Najnowsze wpisy, strona 1


cze 22 2011 Pierwsza praca, a OFE
Komentarze: 0

Przychodzi taki moment w życiu młodego człowieka, że kończąc szkołę, rozpoczyna nowy etap życia. Zaczyna się pierwsza praca, są pierwsze podpisane umowy, są określone zarobki. I właśnie w tym czasie, trzeba pomyśleć o przyszłości. W tym celu istnieje Otwarty Fundusz Emerytalny, który zwany jest drugim filarem i gromadzi on pieniądze na koncie, z którego w przyszłości dawana jest emerytura. Jeśli nie dokona się wyboru samemu, ZUS, który takie składki rozdziela, sam losuje, do jakiego funduszu, dana osoba będzie należeć. Oczywiście, wiadomo że można być tylko człowiekiem jednego funduszu, co nie oznacza, że musi on być ostateczny. W każdej bowiem chwili taki Fundusz Emerytalny można zmienić. Co więc trzeba zrobić? Dwie podstawowe rzeczy, podpisać umowę z funduszem, do którego się chce przystąpić, oraz napisać pismo do funduszu, z którego się właśnie rezygnuje. Dawniej zmiana OFE była płatna. Jeżeli staż członkowski dłuższy, niż dwa lata to zmiana byłą bezpłatna.  Jeśli zaś staż był krótszy, wówczas w zależności od czasu trwania, wynosi 80 zł lub, jeśli nie jest się członkiem dłużej niż rok, aż 160 zł. Wraz z wprowadzeniem  nowej reformy OFE zmiana Funduszu stała się pozbawiona kosztów. Należy więc zastanowić się dokładnie nad zmianą decyzji i mieć pewność, że to co się robi jest na pewno słuszne.

cze 16 2011 Zabezpieczenie na przyszłość
Komentarze: 0

Otwarty Fundusz Emerytalny to forma zabezpieczenia na przyszłość, jako cześć systemu emerytalnego każdy z nas pracujący odprowadza określone sumy swojego wynagrodzenia do wybranego wcześniej funduszu emerytalnego. Fundusz emerytalny stanowi zabezpieczenie przyszłego świadczenia emerytalnego. Pieniądze do funduszu emerytalnego wpłacane są przez zakład ubezpieczeń społecznych i samodzielnie nie można wpłacać tej sumy, jedynie samodzielnie możemy wybrać jeden z piętnastu działających na rynku funduszy emerytalnych. Fundusze emerytalne  inwestują nasze pieniądze na rożne sposoby w określone prawem aktywa, tak by wpłacane środki pracowały i rosły w wartość. Składki wpłacane do funduszu są odkładane na subkontach klienta, mają wysoki stopień bezpieczeństwa gdyż zaletą funduszy emerytalnych jest to ze nie mogą one zbankrutować. Mają one udzielone gwarancje bezpieczeństwa i są nadzorowane przez państwo, w określonym czasie klient jest informowany o stanie swojego konta i wpłatach, ich wysokości i cykliczności.

cze 15 2011 Polski System Emerytalny
Komentarze: 0

Otwarty fundusz emerytalny jest częścią systemu emerytalnego w polskim prawie wprowadzonym wraz z reformą ubezpieczeń społecznych wprowadzoną już dziesięć lat temu. Aktualnie każda osoba uzyskująca dochody z pracy powinna wybrać i należeć do fundusz emerytalny, jeżeli samodzielnie nie przystąpi do wybranego spośród działających na rynku OFE to zakład ubezpieczeń społecznych wybierze za pracownika fundusz emerytalny nie zawsze ten najkorzystniejszy finansowo. Dla osób które wybrały początkowo fundusze emerytalne które nie są obecnie zadowalające w wynikach inwestycyjnych mają możliwości ich zmiany na inny fundusz, który w perspektywie posiada dobre prognozy inwestycyjne. Funduszy emerytalnych działa kilkanaście, wybieramy jeden z nich, wypełniając wniosek i zgłaszając się do agenta funduszu, który wybraliśmy, po przystąpieniu do funduszu zostaje utworzone nam subkonto funduszu które w każdej chwili możemy samodzielnie sprawdzić jego stan, wzrost środków na przestrzeni lat i miesięcy. Składki odprowadzane przez pracodawcę do zakładu ubezpieczeń społecznych są dalej przekazywane w odpowiednim procencie dochodu do funduszu emerytalnego.